חוות דעת שנייה לביופסיה שלך

חלית בסרטן? חשוב לדעת שהאבחנה נכונה!

חוות דעת שנייה לביופסיה שלך

חלית בסרטן? חשוב לדעת שהאבחנה נכונה!

לשיחת ייעוץ חייגו

ניתן ליצור איתנו קשר גם באמצעות הטופס הבא, וניצור איתכם קשר בהקדם!

4 דברים שחשוב לדעת על הבדיקה


1. הבדיקה עשויה לשנות באופן משמעותי את האבחנה ואת הטיפול הנגזר ממנה.
2. מחקרים מצביעים כי חוות דעת שנייה יכולה לשנות את האבחנה ב – 5-15% מהמקרים.
3. הבדיקה מבוצעת במעבדת Mayo Clinic בארה"ב, המעבדה המובילה בעולם בתחום הפתולוגיה.
4. חוות דעת פתולוגית שנייה חשובה לא פחות מחוות דעת אונקולוגית שניה!

איך מתקבלת ההחלטה שנבדק הוא חולה בסרטן?

על אף ההתקדמות העצומה בפיתוח כלים אבחנתיים וטיפוליים בסרטן, האבחנה הראשונית מבוצעת על פי רוב בשימוש בכלים מסורתיים, כאשר הפתולוג בוחן תחת מיקרוסקופ פיסת רקמה הנלקחת מהגידול, הנקראת ביופסיה. הבדיקה נעשית באמצעות הסתכלות של הפתולוג על הדגימה באמצעים ידניים, ולא על ידי אמצעים אלקטרונים מדוייקים, אשר יודעים לתת תוצאה אוטומטית / ממוחשבת.

עד כמה נפוצות טעויות באבחנה?

בשל החשיבות העצומה של תהליך האבחנה, והיות ומדובר בפעולה ידנית, אנושית, בה טעויות יכולות לקרות, בוצעו מחקרים רבים אשר בחנו את חשיבות השימוש בחוות דעת פתולוגית שנייה. ממחקרים אלו עולה כי ב- 5%-15% מהמקרים, הייתה חוות הדעת השנייה שונה מחוות הדעת הראשונה, וב – 2%-6% מהמקרים חוות הדעת השנייה שינתה לחלוטין את מתווה הטיפול בחולה. מכאן שיש חשיבות עצומה בביצוע הבדיקה!

פרטים נוספים »

  1.      J Oncol Pract. 2014 Jul;10(4):275-80. doi: 10.1200/JOP.2013.001204. Epub 2014 Apr 1. Second-opinion pathologic review is a patient safety mechanism that helps reduce error and decrease waste. Middleton LP1, Feeley TW2, Albright HW2, Walters R2, Hamilton SH2.
  2.      Ryan E. Swapp, Marie ChristineAubry, Diva R. Salomão, and John C. Cheville (2013) Outside Case Review of Surgical Pathology for Referred Patients: The Impact on Patient Care. Archives of Pathology & Laboratory Medicine: February 2013, Vol. 137, No. 2, pp. 233-240

סגור

למי מיועדת הבדיקה?

הבדיקה מיועדת לכל אדם אשר אובחן כחולה בסרטן ומעוניין לוודא שאכן האבחנה היא נכונה.

חוות דעת שנייה היא כלי חיוני בעולם הרפואה, עולם בו רופאים שונים עשויים להחזיק בדעות שונות לחלוטין לגבי אופן הטיפול באותו חולה. כיום, חולים רבים בישראל, לרבות חולי סרטן, עושים שימוש נרחב בחוות דעת שנייה (לעיתים רבות במימון חלקי או מלא של הביטוחים המשלימים) ופונים במקרים רבים לאונקולוג או מנתח נוסף במהלך הטיפול במחלה.

חולים רבים יבקשו חוות דעת שנייה עבור כל שלב ושלב בטיפול במחלה, אך את האבחנה הראשונית יקבלו כמובן מאליו, כאשר דווקא שלב האבחנה מהווה שלב קריטי לקביעת מתווה הטיפול, לרבות סוג הניתוח, סוג הטיפול הכימותרפי, סוג הטיפול הקרינתי וסוג הטיפול הביולוגי אשר בו יטופל החולה. לכן, יש חשיבות רבה לקבלת חוות דעת שנייה פתולוגית לביסוס האבחנה.

מהו תהליך הבדיקה?

הבדיקה מבוצעת על ביופסיה (ריקמת גוף) אשר נלקחה מהחולה בשלב מקודם יותר (לרוב עם גילוי הסרטן) ואשר נשמרת בבית החולים בו בוצע הניתוח.

לחברת פרוג'נטיקס הסדרים עם כל בתי החולים כך שאנו נאסוף את הביופסיה מבית החולים עבורך (וכמובן נחזיר אותה לבית החולים עם סיום הבדיקה). את הביופסיה אנחנו שולחים למעבדת Mayo Clinic, ארה"ב והתוצאות מתקבלות תוך 14 ימים בדו"ח פתולוגי אשר מפרט את תוצאות הבדיקה ואת האבחנה המחודשת של המחלה. הדו"ח יועבר לאונקולוג המטפל.

מי המעבדה המבצעת?

מעבדת Mayo Clinic היא אחת מהמעבדות המובילות בארה"ב. למעבדה בדיקות יחודיות, פורצות דרך, אשר מאושרת בתקנים האמריקאים המחמירים CLIA ו – CAP המבטיחים כי הבדיקות מבוצעות ברמה הגבוהה ביותר.

Mayo clinic הוא אחד המוסדות הרפואיים החשובים בעולם כיום. ראשית המוסד היא לפני למעלה מ – 100 שנה וכיום מועסקים בו למעלה מ – 3000 רופאים וחוקרים, ולמעלה מ – 48,000 אנשי צוות, במספר אתרים שונים ברחבי ארה"ב. Mayo Clinic דורג ראשון מבין בתי החולים בארצות הברית בדירוג לשנת 2017/2016 על פי: U.S. News & World Report.

האם הבדיקה מוכרת על ידי קופות החולים וחברות הביטוח?

ניתן לקבל החזרים משמעותיים על ביצוע הבדיקה מקופות החולים ומחברות הביטוח הפרטיות, וזאת בהתאם לסוג הכיסוי הביטוחי של כל נבדק ונבדק. ניתן לקבל החזר עד 80% מעלות הבדיקה. פרוג'נטיקס נעזרת בשירותי ייעוץ ביטוחי ונשמח לסייע ולייעץ בנושא!

לפרטים נוספים וייעוץ, התקשרו אלינו לטלפון 5541464‑03 או באמצעות טופס צור הקשר ונשמח לסייע!

שימו לב: התוכן באתר מהווה מידע מקצועי כללי לצורכי העשרה בלבד ואינו מחליף יעוץ גנטי או רפואי
© כל הזכויות שמורות לפרוג'נטיקס 2017. נבנה ע"י ווב גרילה