4KSCORE מחקרים

מחקרים קליניים חדשים: בדיקת 4Kscore יכולה לזהות גברים בסיכון נמוך למוות מסרטן הערמונית עד 20 שנה לאחר קבלת תוצאות הבדיקה

מקור: “Twenty-year Risk of Prostate Cancer Death by Midlife Prostate-specific Antigen and a Panel of Four Kallikrein Markers in a Large Population-based Cohort of Healthy Men” Authors: Daniel D Sjoberg, Andrew J Vickers, Melissa Assel, Anders Dahlin, Bing Ying Poon, David Ulmert, Hans Lilja. 2018. Eur Urol

מחקר המהווה ציון דרך חשוב, שהתפרסם לאחרונה בכתב העתEuropean Urology , מדווח כי בדיקת 4Kscore לגברים עם רמות מוגברות של ה-PSA (PSA) זיהתה בבירור גברים בסיכון נמוך למוות מסרטן הערמונית עד 20 שנה לאחר קבלת תוצאות הבדיקה.

מסקנת המחקר היא כי "בגברים עם רמות מוגברות של ה-PSA, אך דירוגים נמוכים בבדיקת הפאנל של ארבעת הקליקריינים [בדיקת 4Kscore], ניתן לטפל באמצעות ניטור ומעקב ללא צורך בביופסיה" [1]. מסקנה זו מעניקה למטופלים ולרופאים תחושת ביטחון כי טיפול שמרני ומעקב יכולים לחסוך מהם את אי הנוחות ותופעות הלוואי האפשריות של ביופסיה בלתי נחוצה של הערמונית.

חסרונות הסקר לגילוי סרטן הערמונית באמצעות בדיקת ה-PSA בלבד

מעל 20 שנה לאחר שבדיקות ה-PSA הפכו לכלי סקר נפוץ לגילוי סרטן הערמונית, הבדיקה ותועלתה עדיין שנויות במחלוקת. מאז השקת הבדיקה בתחילת שנות התשעים, הסקר המבוצע באמצעות בדיקת ה-PSA סייע בהפחתה של הסיכון למוות מסרטן הערמונית בלמעלה מ- 50%, אך חלק ממומחי הבריאות והרופאים סבורים כי שיפור זה היה כרוך בעלות גבוהה מבחינת המטופלים והחברה כאחד.

מכיוון שלבדיקת ה-PSA רמת ספציפיות נמוכה לסרטן ערמונית, תוצאתה עשויה להיות מוגברת גם במצבים שפירים כגון היפרפלזיה שפירה בערמונית (BPH) ודלקת הערמונית. בנוסף לכך, היא אינה מבדילה בין סרטן ערמונית עצל בדירוג נמוך לבין סוגי סרטן ערמונית אגרסיביים, שקרוב לוודאי שישלחו גרורות ויגרמו למוות. על פי פרוטוקולי הטיפול הקיימים, תוצאה חריגה בבדיקת ה-PSA או בדיקת חלחולת ידנית (DRE) מובילה לעתים קרובות לביופסיה של הערמונית, כדי לגלות האם קיים סרטן בערמונית והאם יש צורך בטיפול אגרסיבי. כ-75% מהביופסיות של הערמונית יהיו שליליות לסרטן או יגלו מחלה עצלה. [2]

כוח המשימה של שירותי הרפואה המונעת של ארצות הברית ציין בין חסרונותיה של בדיקה זו את החרדה המיותרת ותופעות הלוואי של המטופלים, יחד עם העלות הגבוהה של אבחון יתר וטיפול יתר לאוכלוסייה הכללית, ובעקבות זאת פרסם הנחיות המטילות ספק בתועלת של בדיקת ה-PSA כבדיקה המובילה לביופסיה של הערמונית. ואולם, הם מכירים בכך שההחלטה על עריכת בדיקת סקר לגילוי סרטן הערמונית הנה מורכבת, והמליצו על תהליך קבלת החלטה אישית לגבי כל מטופל ומטופל. [3]

בדיקת 4Kscore נותנת מענה לצורך של כוח המשימה בהפחתת מספר הביופסיות של הערמונית בקרב גברים בסיכון נמוך, ויעילותה הוכחה ותוקפה במספר רב של מחקרים בארצות הברית ובאירופה. המחקר במאלמו, שוודיה שנערך על ידי סיוברג ואחרים (Sjoberg et al.) חקר את יכולתה של בדיקה זו לנבא את הסיכון ארוך הטווח לתמותה מסרטן הערמונית בקבוצה גדולה של גברים בריאים שלא עברו כל סקר ראשוני.

אוכלוסיית המחקר במאלמו ותוצאות ארבעת הסמנים הקליקריינים  

בין השנים 1991-1996, נערך מחקר על תזונה וסרטן בהשתתפות 11,506 גברים ממאלמו, שוודיה, שנולדו בין השנים 1925-1945. עם הצטרפותם למחקר סיפקו הגברים דגימת פלסמת דם שטופלה בנוגדי קרישה ונשמרה בהקפאה. נתוני מעקב על משתתפי המחקר נאספו עד ה-31 בדצמבר 2014. האוכלוסייה הגדולה ביותר של גברים בריאים ותקופת הניטור הארוכה סיפקו נתוני נקודת התחלה לבחינת היעילות של בדיקת 4Kscore בגילוי הסיכון למוות מסרטן הערמונית בקרב גברים עם רמות מוגברות של ה-PSA. מחקרים פרוספקטיביים קודמים שנערכו באירופה ובארצות הברית נתנו משנה תוקף לרמת הדיוק של בדיקת 4Kscore בהשוואה לתוצאות הביופסיה של הערמונית, והמחקר ממאלמו הוכיח כי בדיקה זו יכולה גם לספק מידע חשוב על הסיכון הקליני ארוך הטווח למוות מסרטן הערמונית. באופן דומה, גם מחקר ואסטרבוטן שפורסם לפני כן (Stattin, et al. 2015) העיד כי בדיקת 4Kscore יכולה לסווג את הסיכון להתפתחות סרטן ערמונית גרורתי.  [4]

מחקר זה נבדקו דגימות דם של 4251 משתתפי המחקר (291 מקרי מוות מסרטן הערמונית, 1223 עם אבחנה של סרטן הערמונית ו-3028 נבדקי קבוצת הבקרה) לכל ארבעת הסמנים הקליקריינים:  

 • אנטיגן סגולי של הערמונית כולל
 • אנטיגן סגולי של הערמונית חופשי
 • אנטיגן סגולי של הערמונית שלם
 • hK2

התוצאות הוערכו באמצעות בדיקת 4Kscore. המחקר הסיק כי בקרב גברים עם PSA בשיעור של ≥ 2.0  ננוגרם/מיליליטר, בדיקת 4Kscore ניבאה עלייה בסיכון למוות מסרטן הערמונית במהלך 15 – 20 השנים הבאות. על פי המחקר, "הסיכון למוות מסרטן הערמונית בתוך 15 שנים יותר מאשר הוכפל ל-7.7% בקרב נבדקים עם תוצאת נקודת התחלה של ה-PSA של ≥ 2.0  ננוגרם/מיליליטר. בקרב גברים אלו, ל-46% היה דירוג סיכון בבדיקת הפאנל של ארבעת הקליקריינים של < 7.5%, עם סיכונים נמוכים למוות מסרטן הערמונית במהלך 10 ו-15 שנים (0.55% ו-1.7% בהתאמה)". החוקרים הסיקו כי המודל הסטטיסטי המבוסס על סמני ארבעת הקליקריינים "סיווג מחדש גברים רבים עם רמות מוגברות במקצת של ה-PSA כבעלי סיכון נמוך למוות מסרטן הערמונית בטווח הארוך. גברים עם רמות מוגברות של ה-PSA, אך דירוגים נמוכים בבדיקת הפאנל של ארבעת הקליקריינים, ניתן לנטר באמצעות מעקב ללא צורך בביופסיה". [5]

החשיבות של ממצאי מחקר מאלמו

בארצות הברית, רוב הגברים המאובחנים עם סרטן הערמונית אינם מתים מהמחלה ובדרך כלל אינם זקוקים לטיפולים אגרסיביים כגון כריתת הערמונית. בעוד תוצאות של בדיקת ה-PSA של > 2.0  ננוגרם/מיליליטר בגילאי 50-60 מתגלות לעתים קרובות מאוד בקרב גברים שמאוחר יותר מתו מסרטן הערמונית, תוצאה חריגה זו אינה ספציפית דייה כדי להצריך ביופסיה אצל כל מטופל. לפחות מחצית מהתוצאות החריגות של ה-PSA משקפות רמות אנטיגן מוגברת בשל גורם אחר, לרבות קיומו של סרטן ערמונית עצל.  [2] עריכת בדיקת 4Kscore לגילוי הסיכון לסרטן ערמונית אגרסיבי אצל גברים אלו מאפשרת קבלת החלטות מושכלת יותר על הצורך בביופסיה של הערמונית, הניתנת למניעה בקרב גברים בסיכון נמוך.

מכאן שבדיקת 4Kscore מסווגת במדויק גברים בסיכון גבוה למוות מסרטן הערמונית, שיפיקו תועלת רבה מביופסיה וטיפול מוקדם, וגברים עם סיכון נמוך, שניתן לנטר בבטחה ללא צורך בביופסיה של הערמונית.

 1. Sjoberg, et al. “Twenty-year Risk of Prostate Cancer Death by Midlife Prostate-specific Antigen and a Panel of Four Kallikrein Markers in a Large Population-based Cohort of Healthy Men.” European Urology. https://doi.org/10.1016/j.eururo.2018.02.016.
 2. Parekh, et al. “A Multi-institutional Prospective Trial in the USA Confirms that the 4Kscore Accurately Identifies Men with High-grade Prostate Cancer.” European Urology. http://dx.doi.org/10.1016/j.eururo.2014.10.021.
 3. Draft Recommendation Statement: Prostate Cancer: Screening. U.S. Preventive Services Task Force. May 2018.
  https://www.uspreventiveservicestaskforce.org/Page/Document/draft-recommendation-statement/prostate-cancer-screening1
 4. Stattin, et al. “Improving the Specificity of Screening for Lethal Prostate Cancer Using Prostate-specific Antigen and a Panel of Kallikrein Markers: A Nested Case-Control Study.” European Urology. http://dx.doi.org/10.1016/j.eururo.2015.01.009.
 5. Sjoberg, et al. “Twenty-year Risk of Prostate Cancer Death by Midlife Prostate-specific Antigen and a Panel of Four Kallikrein Markers in a Large Population-based Cohort of Healthy Men.” European Urology. https://doi.org/10.1016/j.eururo.2018.02.016.