פרוג'נטיקס

מהי בדיקת 4KSCORE לסרטן הערמונית

מהי בדיקת 4Kscore?

בדיקת 4Kscore מסייעת בקבלת החלטה מושכלת יותר על ביצוע ביופסיה על ידי קביעת רמת ההסתברות הספציפית של המטופל לגילוי סרטן ערמונית אגרסיבי בדירוג גליסון 7 ומעלה במידה והיתה מתבצעת ביופסיה. בדיקת 4Kscore מסתמכת על מדידת ארבעה אנזימים ספציפיים לערמונית ממשפחת הקליקריינים המצויים בדם: האנטיגן הסגולי של הערמונית (PSA) הכולל, האנטיגן הסגולי של הערמונית החופשי, האנטיגן הסגולי של הערמונית השלם וקליקריין אנושי 2 (hK2). תוצאות בדיקת הדם משולבות באלגוריתם עם גיל המטופל, בדיקת חלחולת ידנית (יש או אין קשריות), וביופסיה שלילית קודמת (כן, לא), כדי שהרופאים יוכלו לתת דירוג אישי לכל מטופל. בדיקת 4Kscore מנבאת את דירוג הסיכון באחוזים בטווח של<1% – >95% של גבר לגילוי סרטן אגרסיבי בביופסיה הצפויה.

הוכח כי בדיקת האנטיגן הסגולי של הערמונית (PSA) לבדה מובילה למספר גבוה של ביופסיות בלתי נחוצות. בדיקת 4Kscore יכולה לסייע למנוע ביופסיה בלתי נחוצה של הערמונית על ידי מתן מידע המסייע בשיפור תהליך קבלת ההחלטות לפני עריכת ביופסיה של הערמונית, עם כל הסיבוכים והעלויות הכרוכים בה, לגברים בסיכון נמוך לסרטן ערמונית אגרסיבי, ועדיין לאתר גברים עם סיכון גבוה לסרטן ערמונית אגרסיבי. על פי תוצאות בדיקת 4Kscore, אורולוגים יכולים להחליט האם לשלוח מטופלים בסיכון נמוך למעקב ניטור פעיל, או לבצע ביופסיה במטופלים בסיכון גבוה.

בדיקת 4Kscore נבדקה במחקרים קליניים רחבי היקף ובדיקות תיקוף מעבדתיות. הסמנים הביולוגיים שנעשה בהם שימוש בבדיקת 4Kscore מבוססים על יותר מעשר שנות מחקר שנערך על ידי מדענים ממרכז הסרטן ממוריאל סלואן-קטרינג ומרכזי מחקר מובילים באירופה, שכללו מעל 10,000 מטופלים. התוצאות שועתקו לאחרונה במחקר קליני פרוספקטיבי סמוי שנערך ב-26 מרכזים אורולוגיים ברחבי ארצות הברית על 1,012 מטופלים. לאור תוצאות מחקר קליני זה, עד30-58%  מהביופסיות היו ניתנות למניעה באמצעות בדיקת 4Kscore.

מי זקוק לבדיקת 4KSCORE לסרטן הערמונית?

מי זקוק לבדיקת 4Kscore?

בדיקת 4Kscore מיועדת לכל גבר החושש לגבי הסיכון שלו לחלות בסרטן ערמונית אגרסיבי בדירוג גבוה, ומועילה בעיקר כאשר נשקלת ביופסיה של הערמונית. בדיקת 4Kscore מספקת מידע בו המטופל והאורולוג שלו יכולים להשתמש כדי לקבל החלטה מושכלת משותפת האם לבצע ביופסיה של הערמונית.


מהו היתרון בבדיקת 4Kscore?

בדיקת 4Kscore יכולה לסייע בהפחתת מספר הביופסיות הבלתי נחוצות, על ידי מדידת סיכון המטופל ללקות בסרטן ערמונית אגרסיבי. אם סיכון זה הוא נמוך, המטופל יכול להחליט, בהתייעצות עם האורולוג שלו, שלא לבצע ביופסיה של הערמונית, ולהימנע מהכאבים והסיבוכים הכרוכים בכך כגון דימום וזיהום העלולים להתפתח בעקבות הביופסיה. בנוסף, המטופל יכול להימנע מטיפולים בלתי נחוצים על ידי הימנעות מאבחון סוגי סרטן ערמונית שאינם מסכני חיים ודירוגם נמוך (דירוג גליסון = 6).

כיצד פועלת בדיקת 4KSCORE לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית?

גילוי מוקדם של סרטן הערמונית מסתמך כיום על תהליך מיון באמצעות בדיקת ה-PSA.  בדיקה זו, שאינה מבדילה בבירור בין סרטן ערמונית לבין מחלות פחות חמורות, גורמת לגברים רבים לעבור ביופסיות של הערמונית שלא לצורך. מעל מיליון ביופסיות של הערמונית נערכות בארצות הברית מידי שנה. רק 20% מהן מגלות סרטן ערמונית אגרסיבי, בעוד 80% מהביופסיות של הערמונית הן שליליות או מגלות צורות של סרטן ערמונית שאינם מסכני חיים ודירוג נמוך.

בדיקת 4Kscore יכולה לסייע להפחתת מספר הביופסיות הבלתי נחוצות על ידי מדידת סיכון המטופל ללקות בסרטן ערמונית אגרסיבי. אם סיכון זה נמוך, המטופל יכול להחליט, בהתייעצות עם האורולוג שלו, שלא לבצע ביופסיה של הערמונית, ולהימנע מן הכאבים והסיבוכים כגון דימום וזיהום העלולים להתפתח בעקבות הביופסיה.

מעבר לסרגל הכלים