עלותן של ביופסיות בלתי נחוצות של הערמונית

בריאות ורווחת המטופלים

בדומה לכל הליך רפואי אחר, קיימים סיכונים מסוימים הקשורים לביופסיה של הערמונית. כאב, דימום וסיכון להתפתחות זיהומים (סיבוכים) עלולים להופיע לאחר ביופסיה של הערמונית, הכרוכה בביצוע חתכים מרובים בערמונית. למרות שרוב הסיבוכים הם זמניים וקלים, הם עשויים להיות כרוכים במחיר כלכלי ניכר ולפגוע בבריאותו או ברווחתו האישית של המטופל. על כן, רצוי לבצע ביופסיה אך ורק כאשר היתרונות עולים בבירור על הסיכונים הכרוכים בהליך זה.

האתגר בקבלת ההחלטה על ביצוע ביופסיה של הערמונית

ביופסיה של הערמונית עשויה לגלות סרטן בדירוג גבוה (אגרסיבי), סרטן בדירוג נמוך או לא לגלות סרטן כלל. אם הביופסיה מעידה על סרטן אגרסיבי, המופיע ב-20% מהביופסיות לערך, קרוב לוודאי שהמטופלים יקבלו טיפול מתאים. אצל כ-60% מהגברים תוצאת הביופסיה הנה שלילית וכ-20% מהגברים יאובחנו עם סרטן ערמונית בדירוג נמוך (דירוג גליסון 6).

גברים שהתוצאה הראשונית שלהם הנה שאין להם סרטן כלל בדרך כלל יהיו נתונים למעקב באמצעות בדיקות האנטיגן הסגולי של הערמונית (PSA), ובמקרה של עלייה ב-PSA או שינויים קליניים אחרים, יומלץ להם לבצע ביופסיה חוזרת. הבעיה של אבחון יתר הנה קריטית במיוחד עם גילוי סרטן בדירוג נמוך (דירוג גליסון 6), שכן הוא עלול לגרום לאי וודאות לגבי בחירת הצעדים הבאים. מחקרים שנערכו לאחרונה הוכיחו כי אין כל תועלת בטיפול בסרטן בדירוג גליסון 6 לעומת ניטור פעיל.

על כן, חשוב למצוא כלים שיסייעו להגביל את הביופסיות של הערמונית אך ורק למטופלים המצויים בסיכון גבוה לסרטן ערמונית אגרסיבי. בדיקת 4Kscore, לגילוי ממוקד של סרטן אגרסיבי, יכולה לסייע להפחית את מספר הביופסיות השליליות והביופסיות המגלות סרטן בדירוג נמוך. בכך הבדיקה מונעת ביופסיות מיותרות, וחוסכת מהמטופלים תופעות לוואי וסיבוכים אפשריים