גילוי סרטן הערמונית

עובדות חשובות על סרטן הערמונית

בדיקת דם אבחונית המגלה סיכון לסרטן ערמונית אגרסיבי

סרטן הערמונית הוא אחד מסוגי הסרטן הנפוצים ביותר בקרב גברים בארצות הברית ושני רק לסרטן העור. אגודת הסרטן האמריקאית העריכה כי בשנת 2018 צפויים להתגלות 165,000 מקרי סרטן ערמונית חדשים. בשל התקדמותו האיטית של סרטן הערמונית, כמעט לכל הגברים שאובחנו בשלב מוקדם עם סרטן מקומי היו תוצאות טיפול מצוינות. מחקרים חדשים שנערכו בשנים האחרונות העידו על הערך והתועלת של כלי בדיקה ואבחון חדשים הכוללים סמן ביולוגי חדשני, שנעשה בהם שימוש בעקבות תוצאות חריגות של בדיקת אנטיגן סגולי של הערמונית (PSA) או בדיקת חלחולת ידנית (DRE). תהליך זה מסייע בשיפור הגילוי המוקדם של סרטן הערמונית, ומפחית ביופסיות בלתי נחוצות בקרב גברים בסיכון נמוך להתפתחות סרטן ערמונית אגרסיבי.

כיצד מתחיל סרטן הערמונית?

סרטן הערמונית מתחיל עם תאים ממאירים הצומחים בבלוטת הערמונית, במקום בו הם יכולים להישאר או להתפשט באמצעות גרורות לשאר אברי הגוף. סרטן ערמונית הצומח באיטיות נחשב ל"עצל" (זוחל, שקט), וקרוב לוודאי שיישאר בתוך הערמונית גם ללא טיפול פעיל. רוב סוגי סרטן הערמונית הם עצלים, וגברים עם מחלה מסוג זה קרוב לוודאי שיחיו חיים רגילים ללא כל טיפול, אך עם מעקב שמרני אחר הסרטן.

סרטן ערמונית אגרסיבי הוא מחלה שבה תאי הסרטן מתפשטים במהירות מבלוטת הערמונית לרקמות מרוחקות ולאברים שונים בגוף, ומהווה סיכון חמור לבריאות ולתוחלת החיים. סרטן ערמונית אגרסיבי מהווה גורם סיכון משמעותי לגברים, ואבחון מוקדם הוא המפתח לטיפול יעיל. בסוגי סרטן הערמונית המאובחנים בשלב המקומי, כשהם עדיין בתוך הערמונית, שיעור ההישרדות למשך 5 שנים הוא כמעט 100%, אך שיעור ההישרדות פוחת ב-30% אם הסרטן נמצא בשלב המרוחק (כאשר הסרטן הצמיח גרורות).

במשך עשרות שנים, השתמשו רופאים בבדיקת ה-PSA כבדיקת סקר ראשונית לפעילות חריגה של הערמונית. תוצאה חריגה של בדיקת ה-PAS מובילה לעתים קרובות לביופסיה של הערמונית: הליך ניתוחי הנוטל ליבות רקמה רבות מהערמונית לצורך בדיקה.  

תהליך הסינון באמצעות בדיקת ה-PSA הניב תועלות חשובות מאוד למטופלים. שיפורים בסקר ובטיפול הפחיתו את הסיכון לתמותה מסרטן הערמונית בלמעלה מ- 50% בדור האחרון. אך כיוון שלבדיקת ה-PSA רמת ספציפיות נמוכה לגילוי סרטן ערמונית אגרסיבי, היא מתקשרת גם לעלייה בביופסיות בלתי נחוצות של הערמונית (העלולות להוביל לסיבוכים כגון כאב, דימום ואשפוז). לרוב הגברים העוברים ביופסיה של הערמונית אין סרטן אגרסיבי. בדיקת ב-PSA גרמה גם לטיפול יתר של גברים עם סרטן ערמונית עצל (שאינו מסכן חיים), לרבות כריתה בלתי נחוצה של הערמונית, העלולה להוביל לאובדן תפקוד מיני משמעותי ותמידי.

רופאים היו זקוקים לדרך חכמה וטובה יותר להערכת הסיכון לסרטן ערמונית אגרסיבי, ולכן המחקר פנה לגילוי סמנים ביולוגיים מדויקים כגון בדיקת 4Kscore. כך ניתן להימנע מביופסיות של הערמונית אצל גברים בסיכון נמוך לסרטן ערמונית אגרסיבי, תוך אבחון מוקדם של סוגי סרטן אגרסיביים בקרב גברים בסיכון גבוה.

חברת OPKO Health (מיאמי, פלורידה) פיתחה את בדיקת 4Kscore בשיתוף פעולה עם חוקרים מובילים ממרכז הסרטן ממוריאל סלואן קטרינג, כבדיקת מעקב במקרה של תוצאות חריגות בבידקות PSA או DRE. בדיקת 4Kscore מודדת ארבעה סמנים ביולוגיים בדם ומשלבת אותם עם מידע קליני חשוב (גיל, היסטוריה של ביופסיות ובדיקות DRE) כדי לספק את דירוג הסיכון האישי לסרטן ערמונית אגרסיבי.

המחקר תומך בשימוש בבדיקת 4Kscore

בדיקת 4Kscore, שפותחה עם מרכזי מחקר הסרטן המובילים ברחבי העולם, נחקרה באופן נרחב ומעמיק במעל 15 פרסומים מדעיים בביקורת עמיתים על ניסויים בהשתתפות מעל 23,000 נבדקים, לרבות שני מחקרי תיקוף פרוספקטיביים גדולים שנערכו בארצות הברית.

בשנת 2018, הוכיח מחקר תצפיתי גדול שנערך על אוכלוסיית מטופלים ממאלמו, שוודיה, כי בדיקת 4Kscore סיווגה במדויק את הסיכון לתמותה מסרטן הערמונית בקרב גברים עד 20 שנה לאחר תוצאת הבדיקה. מחקר דומה שנערך בואסטרבוטן, שוודיה העיד כי בדיקת 4Kscore גם סיווגה את הסיכון לסרטן ממאיר עד 15-20 שנה לאחר הבדיקה.

שני מחקרים פרוספקטיביים תיקפו את רמת הדיוק של בדיקת 4Kscore בניבוי הסיכון לסרטן ערמונית אגרסיבי בשלב הביופסיה. תוצאות אלו מעידות כי בדיקת 4Kscore יכולה להפחית את הביופסיות של הערמונית ואבחון היתר של סרטן ערמונית עצל, ועדיין לזהות במדויק גברים בסיכון מוגבר לסרטן ערמונית אגרסיבי לצורך הערכה נוספת ולקבלת טיפול מתאים. בשל המחקרים הרבים המעידים על רמת הדיוק הגבוהה של בדיקת 4Kscore בניבוי הסיכון לסרטן ערמונית אגרסיבי, היא נכללת כיום בהנחיות לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית בארצות הברית ובאירופה.

מידע נוסף על בדיקת 4Kscore לא פולשנית

בעוד סרטן הערמונית נותר אחד הגורמים המובילים לתמותה מסרטן בקרב גברים בארצות הברית, הרי שהבנה טובה יותר של המחלה, לצד כלי אבחון וטיפולים אפשריים חדשים מעניקים לגברים בסיכון הזדמנות לחיות חיים בריאים ופעילים. בדיקת 4Kscore נותנת לגברים את רמת הסיכון האישי שלהם להתפתחות סרטן ערמונית אגרסיבי כדי שיוכלו לקבל החלטות מושכלות על ביצוע ביופסיה של הערמונית – ואולי אף להימנע מהליכים פולשניים בלתי נחוצים.