אבחון סטרטן הערמונית

אבחון סרטן הערמונית

כיצד נהוג לאבחן את סרטן הערמונית?

סרטן הערמונית מאובחן באמצעות ביופסיה של הערמונית. הליך הביופסיה של הערמונית כרוך בכאב וגורם לעתים קרובות לסיבוכים כגון דימום וזיהום. ב-1% מהמקרים, ביופסיה של הערמונית תוביל לאשפוז בגלל זיהום חמור.

פוטנציאל הקטל של סרטן הערמונית נקבע על ידי בדיקה של 20 – 10 "ליבות" רקמה שנלקחו מהערמונית דרך החלחולת. פתולוג עורך בדיקה מיקרוסקופית של מקטע של כל ליבה, ומדרג את מקרה הביופסיה על פי סולם בין 6 – 10 המכונה דירוג גליסון. סוגי סרטן ערמונית בדירוג נמוך (דירוג גליסון = 6) נחשבים לסוגי סרטן שאינם מסכני חיים, ויתכן שהמטופל לא יזדקק לטיפול כלל. לעתים קרובות אורולוג ימליץ למטופלים עם דירוג גליסון = 6 על ניטור ומעקב בלבד. סוגי סרטן ערמונית עם דירוג גליסון 7 – 10 הם סוגי סרטן אגרסיביים יותר ועלולים להוות סכנת חיים. מטופלים עם סרטן ערמונית אגרסיבי צריכים לקבל טיפול שיכול להועיל להם מאוד.

מתן טיפול חדשני למטופלים

בדיקת 4Kscore מחוללת מהפכה בטיפול בסרטן הערמונית על ידי שימוש בטכנולוגיה חדשנית במטרה לאמוד במדויק את הסיכויים של המטופל לחלות בצורה אגרסיבית של סרטן הערמונית (דירוגי גליסון 7, 8, 9 ו-10) במידה והיתה נערכת ביופסיה של הערמונית. אם נקבע כי המטופל מצוי בסיכון נמוך לסרטן ערמונית אגרסיבי על פי בדיקת 4Kscore, הוא והאורולוג שלו יכולים להחליט שלא לבצע ביופסיה של הערמונית כי קרוב לוודאי שאין לאותו מטופל סרטן ערמונית כלל או קיים אצלו צורה של סרטן ערמונית שאינו מסכן חיים. הימנעות מאבחון יתר של סוגי סרטן ערמונית שאינם מסכני חיים (דירוג גליסון 6) מסייעת גם במניעת ניתוחים וטיפולי הקרנות בלתי נחוצים העלולים לגרום לאצירת שתן והפרעות זקפה.

בדיקת 4Kscore יכולה לשפר את הטיפול מבחינות רבות על ידי מתן המידע המדויק ביותר הזמין כיום על הסיכויים לסרטן ערמונית אגרסיבי: זיהוי מטופלים עם רמת הסתברות גבוהה לסרטן ערמונית אגרסיבי שיש לאבחן באמצעות ביופסיה ולתת להם טיפול רפואי מתאים, והימנעות מאבחון יתר של צורות של סרטן הערמונית בדירוג נמוך שאינם מסכני חיים (דירוג גליסון 6) למניעת טיפול יתר ופגיעה באיכות החיים.

יתרונות הגילוי המוקדם של סרטן הערמונית

 

יתרונות הגילוי המוקדם

סרטן הערמונית הוא הסרטן הנפוץ ביותר בקרב גברים בארצות הברית. מחקרים מעידים כי כ-1 מתוך כל 9 גברים יאובחן כלוקה בצורה כלשהי של סרטן הערמונית במהלך חייהם. אם סרטן הערמונית מתגלה בשלב מוקדם, קיימים כיום טיפולים יעילים נגדו.

בדיקות סינון לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית

אורולוגים ורופאי משפחה עורכים כיום בדיקות סקר לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית בקרב גברים באמצעות בדיקת אנטיגן סגולי של הערמונית (PSA) ובדיקת חלחולת ידנית (DRE). בדיקות הסקר מתחילות בגיל 50 לכל הגברים, ויכולות להתחיל מוקדם עוד יותר בגברים עם היסטוריה משפחתית של סרטן ערמונית או המצויים בסיכון מוגבר להתפתחותו. האורולוג מזהה הגדלה של הערמונית וקשריות על פני הערמונית באמצעות בדיקת ה – DRE. תוצאת בדיקת ה-PSA היא בדרך כלל מוגברת כאשר קיים סרטן ערמונית, אך תוצאת בדיקת ה-PSA מוגברת לעתים קרובות גם כתוצאה ממחלות פחות חמורות, ובשורה התחתונה, גברים רבים נאלצים לעבור ביופסיות בלתי נחוצות של הערמונית בעקבות תוצאות מוגברות של בדיקת ה-PSA..  

בדיקת 4Kscore מודדת ארבע רמות חלבונים של הערמונית בדם. על ידי שילוב הרמות של ארבעת החלבונים עם מידע רפואי קודם, בדיקת 4Kscore מספקת הערכה מדויקת יותר של סיכוי המטופל לחלות בצורה אגרסיבית של סרטן הערמונית. בדיקה זו מספקת מידע חדש ורב ערך שיסייע למטופל ולאורולוג שלו לבחור את הטיפול הטוב ביותר.