סרטן שד תורשתי – איך הוא מתפתח, איך ניתן לזהותו מבעוד מועד ולמה זה חשוב?

סרטן שד תורשתי – איך הוא מתפתח, איך ניתן לזהותו מבעוד מועד ולמה זה חשוב?

סרטן שד היא מחלת הסרטן השכיחה ביותר בקרב נשים בישראל, בדומה למתרחש בארצות רבות בעולם, במדינות מפותחות ומתפתחות כאחד. נתוני משרד הבריאות מדגימים כי סרטן השד הוא הסרטן עם אחוזי התמותה הגבוהים ביותר בנשים בישראל1 , הדבר נובע מהיותו הסרטן השכיח ביותר. מדי שנה מאובחנות כ-4,500 נשים עם סרטן השד, והוא נפוץ בעיקר בנשים, אם כי ישנם גברים החולים בסרטן השד. מכיוון שכמותם היחסית קטנה, ביחס של כ-1:100. במאמר זה נדון בעיקר במאפיינים של סרטן שד בנשים. לפי סטטיסטיקות, 1 מתוך 9 נשים תחלה בסרטן השד במהלך חייה, על כן מדינות רבות ובניהן ישראל, מקדמות תכניות לגילוי מוקדם של סרטן שד, אשר הוכח כמפחית את התמותה מסרטן השד, וכמאפשר לשנות את מהלך המחלה.

החדשות הטובות הן, כי בזכות התפתחויות מדעיות חדשות, קיימים כיום מגוון טיפולים יעילים לסרטן השד, ובשילוב עם טכנולוגיות מתקדמות לגילוי מוקדם של המחלה, ובדיקות להתאמת טיפול אישי לסרטן, אחוזי ההחלמה רק הולכים ועולים.

כיצד מתפתח סרטן שד תורשתי?

סרטן השד, נקרא כך משום שהרקמה ההתחלתית של הסרטן היא רקמת השד. מכיוון שגידולים יכולים לשלוח גרורות לאזורים מרוחקים בגוף, יתכנו מקרים בהם יימצאו גידולים בשד, אך השד אינו רקמת המקור (לדוגמא סרטן עור או מעי) ואילו לא יקראו סרטן השד.

כיום אנו יודעים, כי צבר שינויים גנטיים בדנ"א, עומד בבסיסו של התהליך הסרטני ומוביל לפגיעה בתפקוד התקין של התא, לגדילה בלתי מבוקרת, התחמקות ממערכת החיסון ושליחת גרורות. מרבית השינויים הגנטיים, המובילים תא בריא להפוך לתא סרטני, הינם נרכשים, כלומר מתרחשים במהלך החיים, אך קיימים מקרים אשר בהם שינויים גנטיים תורשתיים (כלומר העוברים מאם ואב לילדיהם), נמצאים בבסיס מחלת הסרטן.

כיצד תורמים שינויים מורשים להתפתחות סרטן? במקרה בו יש שינוי גנטי מורש (=מוטציה), הפוגע באחד הגנים החיוניים לתפקודי התא, בתאי הגוף כבר קיים השינוי הראשוני בצבר השינויים הנדרש להפיכת תא לסרטני, ועל כן שינויים נוספים "ידרדרו" את התאים מהר יותר ממצב תקין למצב סרטני.

מהיסטוריה משפחתית של סרטן השד, לגילוי גנים מסוג BRCA העוברים בתורשה

גן ה-BRCA  ("BReast CAncer gene") והקשר שלו לסרטן השד והשחלה, התגלו בסוף המאה שעברה, לאחר מחקרים אשר נערכו בקרב משפחות2 עם היסטוריה משפחתית רווחת של סרטן שד ושחלות. בתחילה גילו חוקרים, כי לקרובות משפחה של חולות בסרטן השד סיכון גבוה יותר לחלות במחלה, ולאחר מכן, עם התפתחות המחקר בתחום הגנטיקה, התגלה הקשר בין מוטציות גנטיות בגנים מסוג BRCA לסרטן השד והשחלות. בזכות משפחות אלו, והמחקר בתחום, התגברה ההבנה של האטיולוגיה של הסרטן, נוספו דרכי גילוי מוקדם, לדוגמת בדיקות גנטיות מתקדמות, ,התאמת משטר מעקב רפואי לנשאיות והשתפר הטיפול במחלה באופן המותאם לסרטן העובר בתורשה.  

מהו תפקידם של הגנים מסוג BRCA?

הגן BRCA מקודד לחלבון אשר לו מגוון תפקידים חשובים בתא, ובניהם, תיקון נזקי הדנ"א. הדנ"א התאי ניזוק ועובר מוטציות גנטיות, פעמים רבות במהלך החיים מסיבות רבות, וככל שעובר הזמן, עולה רמת הנזקים בדנ"א. ישנם רכיבים בתא, אשר להם תפקיד בתיקון אותם נזקים על מנת למנוע פגיעה ממושכת בדנ"א ובתפקוד התא.

כיצד ניתן לאבחן את אותם שינויים גנטיים המובילים לסרטן תורשתי?

בשנים האחרונות התפתח מדע הגנטיקה, וכיום קיימות מגוון בדיקות גנטיות המתאימות; גם לאבחון נשאות לשינויים תורשתיים העלולים להוביל להתפתחות סרטן, וגם לאפיון הפרופיל הגנטי של הגידול, אצל החולים במחלה. חברת פרוג'ינטיקס מובילה בתחום הבדיקות הגנטיות והגנומיות ומתאימה לכל מטופל את האופציה המתאימה לו.

למי יכולה להתאים בדיקה גנטית לזיהוי מוטציות בגנים של BRCA?

 • סרטן שד בגיל צעיר יחסית 30-50
 • התפתחות גידולי סרטן שד במספר מוקדים, או בשני השדיים
 • סרטן שד אצל גבר
 • ריבוי סוגים של סרטן באדם מסוים, מעלה חשד כי מדובר בגורם תורשתי
 • סיפור משפחתי – ריבוי בני משפחה שחלו בסרטן שד או שחלה

במקרה של ספור משפחתי, מתי מומלץ לערוך את הבדיקה הגנטית?

מומלץ לבדוק נשאות 1+2BRCA (ובמידת הצורך גנים נוספים) החל מגיל 25, במקרה של סיפור משפחתי מחשיד. זהו גם הגיל המומלץ להתחיל מעקב תקופתי לכלל הנשים, לגילוי מוקדם של נגעים בשד.

האם גברים יכולים להיות נשאים למוטציות בגנים BRCA 1 ו- 2 BRCA ומה המשמעות של נשאות לגנים אלו?

גברים בהחלט יכולים להיות נשאים של המוטציות בגנים BRCA 1 ו- 2 BRCA והם יכולים להוריש אותן לילדיהם. על כן, בהערכת הסיכון למחלה חשובה ההיסטוריה המשפחתית של שני צדדי המשפחה. גברים אשר להם מוטציה בגן אך גברים בעלי מוטציה בגן BRCA2, בעלי סיכון יתר לפתח סרטן שד לעומת האוכלוסייה הכללית.

האם כל הבדיקות הגנטיות לזיהוי מוטציות בגנים מסוג BRCA זהות?

קיימות מספר מוטציות שכיחות במגון מוצאים אתניים אשר נבדקות במרבית הבדיקות הגנטיות הקיימות כיום, אולם, לא כל המוטציות נבדקות בבדיקות אלו. ישנן בדיקות גנטיות אשר כוללות ריצוף מלא של הדנ"א, בגנים מסוג BRCA 1 ו-BRCA 2, אשר מאפשר איתור שינויים בכל הגן הנבדק ומזהה מוטציות רבות יותר, לעומת זיהוי רק של מספר מוטציות ספציפיות. על כן, מומלץ לבחון כמה מקיפה הבדיקה הגנטית, אשר עורכים לבירור קיום שינויים גנטיים תורשתיים, טרם הסקת מסקנות. בנוסף, ישנם שינויים אשר אינם מזוהים על ידי ריצוף הדנ"א בלבד. נזקים בדנ"א כוללים שינויים נוספים מלבד מוטציות. חברת פרוג'נטיקס לוקחת זאת בחשבון, והבדיקה שלה כוללת טכנולוגיה מתקדמת נוספת הנקראת MLPA, המאפשרת זיהוי של שינויים גנטיים של תוספות וחסרים בגן , ונותנת מענה מקיף ומדויק יותר.

אם מתגלים שינויים גנטיים בגנים של BRCA, העלולים להוביל לסרטן שד תורשתי, מה עושים? האם הגילוי תורם לשפור סיכויי ההחלמה?

 • שמוטציות בגנים BRCA1+2 תורמות להתפתחות מוקדמת יחסית, ובאחוז גבוה יותר לעומת כלל האוכלוסייה, של סרטן שד ושחלה.ידיעה על נשאות, יכולה להביא   לבצוע בדיקות שגרתיות תכופות ומקיפות יותר, מגיל צעיר יותר, וכך להגדיל את הסיכוי שאם יהיה סרטן הוא יתגלה בשלב מוקדם, דבר אשר מגדיל את הסיכוי להחלמה – "גילוי מוקדם מציל חיים".  
 • מוטציות בגנים BRCA1+2 עלולות להוביל לסרטן אגרסיבי יותר, על כן ידיעה מוקדמת על קיומן תתרום להתאמת טיפול מדויק יותר במחלת הסרטן, ולקידום המניעה של חזרת המחלה.
 • במקרה של נשים צעירות, גילוי זה יכול לשנות את החלטותיהן לגבי מועד הקמת משפחה והבאת ילדים, ולמנוע מהן קושי עתידי להקים משפחה, לדוגמא בחירה להקפאת ביציות או עוברים, להריונות עתידיים.
 • אבחון של מוטציות בגנים מסוג BRCA מובילה במקרים מסוימים, כמו למשל במקרה של אנג'לינה ג'ולי, להחלטה על כריתה מניעתית של השחלות והשדיים, אשר נמצא כי היא מפחיתה את הסיכון להתפתחות סרטן שד ושחלות.

אם התשובה היא שלילית זה אומר שבטוח לא יתפתח סרטן בשד?

חשוב להבין כי משמעותה של תשובה שלילית אינו סיכוי אפסי לחלות בסרטן! תשובה שלילית משמעותה שלא התגלו מוטציות בגנים  BRCA1+2, שהם גנים אשר מוטציה בהם מקושרת לעלייה בסיכון לסרטן השד ושחלה. עם זאת, אי קיום מוטציות בגנים אלו לא אומר שלא קיים סיכוי לחלות בסרטן, ייתכן ויש לבצע בדיקה גנטית מקיפה יותר בהתאם לסיפור האישי והמשפחתי. בל נשכח שמרבית מקרי הסרטן נובעים משינויים גנטיים שמתרחשים במהלך החיים, ואילו ממשיכים להתרחש, ועלולים גם הם להוביל לסרטן.  

לסיכום, המחקר בתחום הגנטיקה של הסרטן הולך ומתפתח בשנים האחרונות, ואם כי יש עוד הרבה מה ללמוד, התפתחויות מדעיות אלו תורמות לנו גם כאן ועכשיו: לשפור הטכנולוגיה לזיהוי מוקדם של הסרטן, להגברת המניעה לחלות במחלה, ולשפור יעילות ההתמודדות עם באמצעות רפואה מותאמת אישית.

 1. 1. סרטן השד בנשים בישראל, הרישום הלאומי לסרטן, המרכז הלאומי לבקרת מחלות, נתוני משרד הבריאות לשנת 2017
 2. D F Easton et al. Genetic linkage analysis in familial breast and ovarian cancer: results from 214 families. The Breast Cancer Linkage Consortium. Am J Hum Genet. 1993; 52(4): 678–701.

הכתוב מובא כמידע בלבד ואינו מחליף יעוץ גנטי או יעוץ רפואי